Зимни празници и обичаи

Зимните празници и обичаи са наситени с гадания и предсказания (за предстоящата стопанска година и за здравето и благополучието в семейството), както и с обреди, чрез които се цели да се повлияе върху бъдещето.

Никулден (6 декември)

Посветен е на Свети Николай Мирликийски, който се почита като избавител на пленниците и покровител на моряците, пътешествениците, търговците и банкерите.В традицията на празничната маса се сервират рибни ястия, най-често – пълнен шаран с орехи.
Зимни празници и обичаи

Коледа (25 декември)


Рождество Христово е един от най-големите християнски празници . На него християните честват раждането на Сина Божий Исус Христос. Православните християни честват Рождество Христово.
Зимни празници и обичаи

Васильовден или Сурва (1 януари)

Български народен празник, отбелязващ началото на новата календарна година.
Основният обичай, който се изпълнява в България е т. нар. „сурвакане“. Обичаят се състои в обредното обхождане на определена територия  от група „сурвакари“ - малки момчета на възраст 4-12 години или ергени. Те влизат по къщите и сурвакат членовете на семейството.
Зимни празници и обичаи

Йордановден (6 януари)

На този ден навсякъде, където има водоем, се извършва ритуалното хвърляне на кръста от местната църква. След изваждането на кръста се служи тържествена литургия, наречена Велик водосвет. На нея се обновява светената вода в храмовете. От нея всеки носи вкъщи. Тя пази от болести и пречиства душата. Пази се през цялата година за тежки моменти в семейството, ако някой легне болен
Зимни празници и обичаи

Ивановден (7 януари)

Ивановден е религиозен и народен празник, празнуван в чест на Свети Йоан Кръстител. Според народното вярване Св. Йоан е покровител на кумството и побратимството...

Бабинден (8 януари)

Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на „бабите“ – жените, които помагат при раждане, и на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са „бабували“ на родилките.
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.